Relacje inwestorskie

This section of our website is in Polish. As a company listed on the Warsaw Stock Exchange, we are obliged by law to carry out our formal communications concerning investor relations primarily in Polish.
O spółce

MakoLab to „digital project house” – zespół ekspertów od technologii, realizujących projekty z obszaru transformacji cyfrowej. Naszym priorytetem jest w jak najlepszy sposób wspierać realizację celów biznesowych naszych klientów. Zgodnie z naszym przewodnim hasłem „User-Inspired Solutions” łączymy kompetencje inżynierskie z kreatywnością, żeby tworzyć intuicyjne i przyjazne w codziennym użytkowaniu narzędzia informatyczne.

Koncentrujemy się na budowaniu trwałych i efektywnych połączeń pomiędzy markami a użytkownikami, wykorzystując narzędzia cyfrowe do rozwiązywania bieżących zadań i problemów. W czasach „Experience economy” dostarczamy naszym klientom dedykowane rozwiązania biznesowe i platformy cyfrowe do budowania relacji z użytkownikami, rozwijania biznesu i tworzenia wartości rynkowej.

Realizujemy projekty z obszaru transformacji cyfrowej na rzecz globalnych koncernów i branżowych liderów. Nasze rozwiązania wspierają klientów w ponad 90 krajach na całym świecie w szczególności z branż automotive, finansów, real estate i consumer goods.

Gdzie działamy?

Nasze rozwiązania są dostępne na całym świecie, a bezpośrednie wdrożenia realizowaliśmy w ponad 90 krajach. Centrala firmy, centrum deweloperskie i data center znajdują się w Łodzi. Nasze biura mamy również w Paryżu i Londynie, gdzie od 2014 działamy poprzez spółkę MakoLab UK Ltd. Od 2016 nasze operacje prowadzimy również poprzez spółkę MakoLab USA, Inc. w Tampa na Florydzie. A od września 2020 r. mamy przyjemność prowadzić nasze działania również za pośrednictwem naszej niemieckiej spółki, MakoLab Deutschland GmbH.

Dla kogo pracujemy?

Pracujemy dla największych korporacji globalnych, jak i krajowych liderów rynku. Naszym głównymi klientami są światowi liderzy klasy Toyota czy alians Renault-Nissan, dla których mamy przyjemność opracowywać rozwiązania centralne, jak również wdrażać je w kilkudziesięciu krajach na cały świecie. Strategicznymi obszarami, w których działamy jest branża Automotive, Finanse i ubezpieczenia oraz sektor nieruchomości komercyjnych.

Jak sobie radzimy?

Od początku istnienia spółka cały czas się powiększa. Ponieważ jesteśmy spółką publiczną, nasze finanse są przejrzyste i dostępne dla wszystkich. W 2019 roku osiągnęliśmy przychody w wysokości 43,4 mln PLN z czego 74% pochodziło z eksportu. Jesteśmy jednym z większych niezależnych software house'ów w Polsce.

Kto tworzy MakoLab?

MakoLab to grupa ponad 270 osób, z których ponad 85% to wysokiej klasy specjaliści – programiści, deweloperzy, architekci informacji, designerzy, graficy, specjaliści od zarządzania projektami i zarządzający bazami danych.

Z kim pracujemy?

Pracujemy z liderami i korzystamy z rozwiązań najbardziej innowacyjnych firm w świecie IT. Jesteśmy oficjalnym partnerem takich firm jak Microsoft, IBM czy Google.

Gdzie się udzielamy?

Dzielimy się wiedzą i naszym doświadczeniem, jak również bierzemy aktywny udział w tworzeniu, rozwoju i regulacji rynku Internetowego w Polsce i na świecie. Mamy przyjemność być partnerami i członkami takich organizacji i stowarzyszeń jak: IAB Polska, ICT Klaster Polska Centralna, Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka, PRCH, EDMC, GAO (Automotive Ontology Working Group) (wszystkie organizacje opisujemy przy użyciu logotypów).

Co jest naszym obszarem innowacji i R&D?

Jesteśmy jednymi z pionierów i liderów na polskim rynku w obszarze rozwoju i wdrażania technologii spod znaku Semantic Web, które w coraz większym stopniu wpływają na rynek m.in. wyszukiwarek. Nasi eksperci, z dr Mirkiem Sopkiem na czele, są obecni w wielu organizacjach i think-tankach - m.in. służących rozwojowi standardu schema.org - które wyznaczają kierunki rozwoju współczesnego Internetu.

Ścisła współpraca z Hepp Research GmbH, reprezentowanym przez światowej sławy eksperta w obszarze Semantic Web, prof. Martina Heppa zaowocowała m.in. opracowaniem przez MakoLab rozszerzenia „Car” do schemar.org, które zostało oficjalnie wdrożone w ramach schema.org 2.0.

Kolejna edycja schema.org 3.0 przyniosła wdrożenie rozszerzenia fibo.schema.org – ontologii finansowej FIBO, opracowanej przez organizację EDM Council i MakoLab jako lidera projektu.

Kolejne prace naszego laboratorium innowacji przyniosły uruchomienie i rozwinięcie LEI.INFO – aplikacji służącej do przechowywania i prezentacji informacji zaszytych w unikalnym identyfikatorze instytucji LEI (Legal Entity Identifier). Aplikacja opiera się na GLEIO – opracowanej przez MakoLab i nagradzanej przez światowe fora ontologii identyfikacji podmiotów.

Identyfikacja i zabezpieczanie związanych z nią informacji to również przedmiot ciągłych badań i rozwoju technologii Blockchain – w MakoLab wykorzystywanej w obszarze budowania zaufanych systemów identyfikacyjnych. Ciągłe badania w tym obszarze przynoszą kolejne innowacje, takie jak najnowsze rozwiązanie - GraphChain.

Krótka historia MakoLab

1989 – powstanie firmy pod nazwą Makotypesetting – specjalizującej się w wysokiej jakości usługach poligraficznych.

1993 – zmiana nazwy na MakoLab i rozpoczęcie działalności handlowej w zakresie oprogramowania naukowego, a także w dziedzinie innych rodzajów oprogramowania.

1995 – rozpoczęcie tworzenia zaawansowanego oprogramowania naukowego i nawiązanie współpracy m.in. z HyperCube (Kanada/USA) oraz Fujitsu Kyushu System Engineering (Japonia).

1996 – rozpoczęcie świadczenia usług internetowych w zakresie kreacji witryn m.in. jednej z pierwszych w Polsce witryn bankowy dla Banku PBG.

1997 – zapoczątkowanie działalności Data Center.

1998 – zawiązanie współpracy z firmą Philips, m.in. opracowanie witryny Philips Lighting Poland, systemu MakoCRM, systemu zarządzania międzynarodowymi projektami TWS czy programami lojalnościowymi.

2001 – rozpoczęcie współpracy z koncernem Renault w zakresie stworzenia Intranetu i Ekstranetu dla oddziału w Polsce. W ramach współpracy w kolejnych latach zostały oddane serwisy www dla Renault Polska (2002), Renault Austria i Szwajcaria (2004).

2003 – opracowanie autorskiego rozwiązania RSI-CMS na potrzeby koncernu Renault, zaimplementowanego i rozwijanego od tego czasu w ponad 60 krajach na świecie. Opracowanie dla firmy Point-S, pierwszego rozproszonego systemu biznesowego klasy ERP MegaSale/MegaManage (później Fractus).

2004 – początek współpracy z RCI-Banque w obszarze symulatorów finansowych.

2005 – opracowanie systemu ColDis, wspomagającego zarządzanie dużymi centrami handlowymi i wdrożonego w 12 największych polskich centrach handlowych zarządzanych przez firmę Cefic.

2007 – debiut na rynku NewConnect Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie w dniu 21.12.2007.

2008 – opracowanie autorskiej witryny Renault UK z modułami LMT, e-Commerce wyróżnionej przez Auto Trader Website Usability Study (część prestiżowej Guardian Media Group) tytułem najlepszej witryny internetowej w branży automotive.

2009 – wdrożenie autorskiego systemu Fractus 2.0.

2011 – nawiązanie współpracy z Hepp Research GmbH w zakresie wykorzystania ontologii Good Relations w e-commerce i początek prac w zakresie rozszerzenia oferty o funkcjonalności semantycznej sieci WWW.

2013 – początek współpracy partnerskiej z Sitecore i realizacja międzynarodowych projektów w USA (NusiL) i na Litwie (PZU Lietuva). Powstanie joint venture Chemical Semantics Inc. na Florydzie (USA).

2014 – rozpoczęcie współpracy z Digitas LBI przy globalnej zmianie identyfikacji i komunikacji marek z grupy Renault-Nissan w Internecie.

2015 – opracowanie i publikacja rozszerzenia „Car” do schema.org autorstwa MakoLab.

2016 – opracowanie rozszerzenia schema.org dla branży finansowej na podstawie ontologii finansowej FIBO z dr. Mirkiem Sopkiem jako liderem międzynarodowego zespołu ekspertów.

2017 - wzmocnienie zespołów za granicą i otwarcie kolejnego oddziału MakoLab w Polsce – Lublin Delivery Center, skoncentrowanego na projektach z obszaru R&D. Pierwsze projekty realizowane przez MakoLab USA. Przyznanie MakoLab certyfikatu ISO 27001.

2018 - Relokacja firmy do nowoczesnego i przyjaznego pracom projektowym biura przy Ogrodowej 8 w Łodzi. R&D ogłasza opracowanie GraphChain - grafowej bazy danych wzmocnionej o blockchainowe mechanizmy zabezpieczeń i sposobu dystrybucji.

2019 - Rozszerzenie oferty produktów z obszaru symulacji finansowych m.in. o Budget Calculator - narzędzie dostosowujące ofertę produktów do wyznaczonego budżetu. Rozwój R’n’D: współpraca z Data Coalition oraz Sovrin, wygrany przetarg Komisji Europejskiej na wsparcie w budowaniu ontologii finansowej z wykorzystaniem uczenia maszynowego.

2020 - Powstanie kolejnej Spółki MakoLab budującej przyczółek do dalszej ekspansji - MakoLab Deutschland GmbH.

Dane firmy

KRS

MakoLab S.A. jest wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000289179.

Kapitał zakładowy MakoLab S.A. wynosi 698 698,00 zł.

NIP 725-001-55-26

REGON 471343117

Adres siedziby: ul. Ogrodowa 8, 91-062 Łódź